Gdy nic nie pomaga... czyli Punkcja Zatoki Szczękowej

Gdy nic nie pomaga... czyli Punkcja Zatoki Szczękowej

Często gdy leczenie farmakologiczne nie pomaga i bakterię zalegają ciągle w zatokach stosuje się punkcję. Punkcja zatoki szczękowej jest to zabieg diagnostyczno-leczniczy. Polega on na wprowadzeniu cienkiej igły do zatoki szczękowej przebijając przy tym cienką chrząstkę w naszym nosie, a następnie pompuje roztwór soli fizjologicznej do nosa w celu wypłukania zawartości zatok.

Punkcję stosuje się w przypadku gdy ewidentnie coś zalega w zatokach. Przykładowo gdy istnieje zacienienie na zdjęciu RTG. Zabieg jest leczniczo diagnostyczny. Chory powinien odczuwać poprawę po zabiegu jednak czasami należy go powtórzyć nawet kilkukrotnie. Lekarz wykonujący zabieg może stwierdzić na podstawie treści która wypłynie razem z solą fizjologiczną czy nie ma w niej np. torbieli.Punkcji nie stosuje się podczas gdy pacjent spożywa antybiotyki.W przypadku gdy punkcje nie pomagają trzeba zbadać czy w zatokach nie ma torbieli bądź polipów. Jeśli zostaną one wykryte dalszym krokiem leczenia jest operacja polegająca na ich oczyszczeniu.

Jest to zabieg nieprzyjemny jednak dobrze znoszony przez pacjentów. Wiele pacjentów mówi i krótkotrwałym uczuciu zachłyśnięcia wodą.

Uwaga! Punkcja to zabieg który może być wykonywany jedynie w szpitalach. Do niedawna jeszcze był wykonywany w prywatnych gabinetach laryngologicznych.

www.penisa.pl www.leczenie-grzybicy.pl www.candida-albicans.org