Nadmierne tycie w ciąży groźne dla potomstwa

Nadmierne tycie w ciąży groźne dla potomstwa

Tak wynika z badań, o których informuje tygodnik "Lancet". To kolejny głos w dyskusji o tym, czy w czasie ciąży warto jeść za dwoje. Zdaniem autorów pracy, odkrycie to potwierdza, że matki powinny podejmować działania zapobiegające otyłości potomstwa jeszcze zanim pojawi się ono na świecie. Już wcześniejsze badania wskazywały, że kobiety bardziej tyjące w ciąży rodzą cięższe dzieci, które mają większe predyspozycje do otyłości. Nigdy jednak nie udowodniono, że ma to faktycznie związek z tym, ile ciężarna przybierze na wadze. Związek ten tłumaczono raczej czynnikami genetycznymi (lub innymi), wspólnymi dla matki i dziecka.

Na podstawie rejestrów urodzin w dwóch stanach Michigan i New Jersey z lat 1989-2003 wytypowano kobiety, które wydały na świat dwójkę lub więcej potomstwa i nie miały ciąży mnogiej. Z analizy wykluczono wszystkie dzieci urodzone zbyt wcześnie - przed 37 tygodniem ciąży lub z opóźnieniem - tj. po 41 tygodniu, jak również mamy z cukrzycą i dzieci, które po przyjściu na świat miały skrajnie małą lub bardzo dużą masę ciała.

Porównując dzieci tych samych matek naukowcy wykazali, że kobiety, które przytyły w ciąży od 20 do 22 kg 1,7 raza częściej rodziły dzieci o dużej masie ciała (tj. 4 kg i więcej), w porównaniu z ciężarnymi, które przytyły od 8 do 10 kg. A te, których masa ciała zwiększyła się o ponad 24 kg rodziły ciężkie dzieci 2,3 raza częściej. Zdaniem autorów pracy, wyniki te dowodzą, że nadmierne tycie w ciąży jest niezależnym czynnikiem ryzyka urodzenia dużego dziecka.- Ponieważ duża masa ciała noworodka zwiększa ryzyko przyszłej otyłości oraz schorzeń, takich jak rak i astma, nasze odkrycie ma duże znaczenie dla zdrowia publicznego - komentuje współautor pracy dr David Ludwig. Jak podkreśla specjalista, dziecko może się urodzić z pewnym zapasem tkanki tłuszczowej, ale jeśli jest jej za dużo, oznacza to, że płód rozwijał się w nieprawidłowych warunkach w ciągu tych najważniejszych 9 miesięcy życia.

www.penisa.pl www.leczenie-grzybicy.pl www.candida-albicans.org