Niedobór hormonów  estron i estrogeny

Niedobór hormonów estron i estrogeny

Menopauza jest jednym z normalnych etapów życia kobiety. Jej istota sprowadza się do hormonalnego niedoboru. Brak insuliny wywołuje cukrzycę. Brak estrogenów i progesteronu może spowodować osteoporozę, choroby układu krążenia, zawał mięśnia sercowego i udar mózgu.

Poziom estrogenów, to jest estradiolu oraz estronu, zaczyna spadać, zanim jeszcze pojawią się jakiekolwiek oznaki przekwitania. W konsekwencji wzrasta we krwi poziom FSH (hormonu folikulotropowego), co już wyraźnie zwiastuje klimakterium. Składa się ono,z trzech stadiów : przedmenopauzalnego, okołomenopauzalnego i pomenopauzalnego. Kobiety powinny otrzymywać hormony, by złagodzić dramatyczne następstwa niedoboru.

W normalnym cyklu menstruacyjnym głównym estrogenem jest estradiol, syntetyzowany przez pęcherzyki Graafa. Po menopauzie dominuje estron, który powstaje przede wszystkim w komórkach tłuszczowych i mięśniach. Wytwarzany jest z hormonu męskiego, androstendionu, który wydzielają w dalszym ciągu jajniki oraz nadnercza. Lecz po menopauzie podaż estronu nie ma już charakteru cyklicznego, poziom tego hormonu zmienia się nieregularnie. Co więcej, estron odznacza się mniejszą biologiczną aktywnością niż estradiol. Nasz hormonalny profil zaczyna więc zbliżać się do męskiego. U niektórych kobiet może pojawić się:

zarost na twarzy,

łysienie,

tendencja do odkładania się „sadełka” w talii i okolicach żołądka

Jednak najgroźniejsze zmiany są jednak niewidzialne: pogarsza się stan naczyń krwionośnych i całego układu krążenia. Przestajemy być pod tym względem „zdrowsze” od mężczyzn. Na szczęście ryzyko owych niekorzystnych przeobrażeń można wydatnie zredukować, uzupełniając naturalne estrogeny za pomocą ZTH (Zastępcza Terapia Hormonalna).

Korzyści z ZTH:

Zapobieganie zawałom mięśnia sercowego i udarom mózgu.

Utrzymanie w zdrowiu narządów wewnętrznych, układu kostnego i mięśniowego.

Zgrabna sylwetka.

Dobre samopoczucie.

Łagodzenie objawów związanych z menopauzą

terapia zastępczaO przeciwwskazaniach mówimy przy okazji takich schorzeń, które mogą zaostrzyć stosowanie konkretnego leku. Przeciwwskazaniem do ZTH są problemy nowotworowe. Ich tkanki mają receptory estrogenowe, a te receptory łącząc się z receptorem estrogenowym wykazują efekt pobudzenia wzrostu penetracji przyśpieszania podziałów komórkowych. Uważa się, że jest to bardzo ważne przeciwwskazanie, jeżeli problem dotyczył narządu rodnego lub piersi i był problemem onkologicznym nie zaleca się podawania ani w okresie zachorowania na schorzenia nowotworowe, ani w okresie po nawet po 5 – 10 latach. Większość lekarzy ginekologów jest zdania, ze kobiecie, która przebyła chorobę nowotworową i jest wyleczona nie powinno się podawać w ogóle już w życiu syntetycznych hormonów estrogenowych, ponieważ ryzyko pobudzenia wzrostu komórek, które mają ten receptor jest znacznie zwiększone.

Kobiety, które miały przeprowadzoną operację z powodu raka piersi, amputacje, często chemioterapie, zwykle dostają Zolanex (antyestrogen)- lek na pięć lat. Zolanex łączy się z receptorem estrogenowym, blokuje ten receptor i uniemożliwia pobudzenie go przez estrogeny. A kobieta może wytworzyć estron w zrębie tkanki podskórnej i dlatego podaje się zolanex jako antyestrogen, żeby zablokować drogę dla estronów, który nie będzie mógł zadziałać na receptory estrogenowe.

Wątroba ma ogromny wpływ na obieg hormonów i jest niezwykle ważnym organem przez całe życie, a szczególnie w okresie przekwitania i jeżeli wątroba jest zdrowa, może tak jak bufor regulować poziom hormonów. Jeśli jest ich za dużo to wątroba może je wychwytywać z krwi a już w wątrobie ulegają konwersji do pochodnych, które są nieaktywne, jest ogromnie ważne aby zachować zdrową wątrobę, kiedy mamy te problemy z burza hormonów. Związku z tym zaleca się stosowanie preparatu CaliVity LiverAid, po to żeby wpłynąć na lepsza detoksykację na poziomie wątroby oraz warto łączyć Liver Aid z witamina C szczególnie z C-500, żeby mieć tą możliwość regulowania przez wątrobę poziomu hormonów we krwi.

Jeśli jest nadczynność tarczycy również może być :

nadmiar estronu,

zastoinowa niewydolność serca,

proces starzenia się organizmu,

hormonalnie czynny guz jajnika,

mogą się zdarzyć zawsze nawet po menopauzie, guzy jajnika, które będą produkowały hormony i wtedy dojdzie do zwiększenia poziomu estrogenu.

Leczenie sterydami kortykosterydy. Każdy lekarz wie jak one szybko pomagają i jak można zadziałać naprawdę błyskawicznie uzyskując ulgę u pacjentów chorych na astmę, na alergię, na choroby reumatyczne, szczególnie o podłożu autoimmunologicznym, ale jeśli ta kuracja jest długa, przewlekła to niezależnie od innych zaburzeń pracy organizmu może być problem z tym nadmiarem ilości estrogenów po menopauzie. U kobiet, które mają nadmiar tkanki tłuszczowej wytwarzanie estrogenów może być równe a nawet większe niż przed menopauzą. Gdyby te kobiety poddały się terapii zastępczej, to wtedy będzie nadmiar, bo one mogą osiągnąć poziomy estronów porównywalny z estradiolem z przed menopauzy, a nawet przewyższające go. Czyli podawanie tutaj terapii zastępczej jest całkowicie niepotrzebne, a nawet szkodliwe.

ESTROGENY, estron, niedobór hormonów, ESTROGENY U KOBIET, zth menopauza, poziom estradiolu w menopauzie, brak estrogenow, progesteron niedobor menopauza, niedobór estrogenu i progesteronu, niedobór hormonu folikulotropowego

www.penisa.pl www.leczenie-grzybicy.pl www.candida-albicans.org